Slikovna mapa. Tekstualni linkovi raspolozivi na dnu strane.
 

Sarajevo, 12. februara 2005. godine

Izlaganje Srđana Dizdarevića na Redovnoj godišnjoj
izbornoj skupštini Helsinškog komiteta za ljudska prava u BiH

 

Dame i gospodo,

Poštovani članovi Helsinškog komiteta, dragi gosti, cijenjeni predstavnici sredstava informisanja,

Predstavlja mi zadovoljstvo pozdraviti vas na ovoj desetoj, jubilarnoj godišnjoj skupštini naše organizacije. Već smo imali prilike da se u kratkim naznakama, na Svečanoj akademiji, potsjetimo na  najvažnija obilježja  našeg djelovanja u tom periodu. Zbog toga ću se sada osvrnuti na ono najbitnije iz našeg rada u protekloj, 2004. godini te na naša opredjeljenja za ovu i par narednih godina.

U Izvještaju o stanju ljudskih prava za proteklu godinu mogli ste vidjeti da naša zemlja, na žalost, i dalje zaostaje kada su u pitanju reforme, približavanje evroatlantskim integracijama i unapređenje stanja na polju ljudskih prava. Mi, u poređenju sa drugim zemljama u tranziciji, tapkamo u mjestu opterećeni nedostatkom iskrene volje vladajućih krugova da se konačno odlijepe od nacionalističkog koncepta i učine odlučujući iskorak ka modernoj, evropskoj državi. Bosna i Hercegovina, i pored malih pozitivnih koraka naprijed, i dalje je opterećena nepostojanjem pravne države i odsustvom vladavine prava, raširenom korupcijom i kriminalom, sveprisutnom diskriminacijom na nacionalnoj, vjerskoj, političkoj i polnoj osnovi. Posebno nas zabrinjava izloženost ranjivih grupa kršenju ljudskih prava i nespremnost vlasti da manjinske grupacije, djecu, starije osobe, osobe sa onesposobljenjem, žene, seksualne i rodne manjine, porodice nestalih, prihvate kao sebi ravne i pruže im zaštitu i sva ona prava koja proističu iz činjenice da je Evropska konvencija o ljudskim pravima i slobodama obavezujuća za Bosnu i Hercegovinu.

Mi smo se u protekloj godini posebno bavili pravima djeteta i pravima vezanim za obrazovni proces i konstatovali smo da su djeca itekako ugrožena u ostvarivanju elementarnih prava koja proističu iz Koncencije o pravima djeteta. Djeca su žrtve rastućeg siromaštva, nemaju dovoljnu socijalnu podršku, žrtve su nasilja u porodici, diskriminacije na osnovu njihove nacionalne pripadnosti, a u nedopustivo velikom broju slučajeva njima nije dostupno ni obavezno osnovno obrazovanje ni zdravstvena zaštita.

Prošle godine smo organizovali uspješnu Međunarodnu konferenciju na temu ljudskih prava i razaranja kulturnog pamčenja na stolačkom primjeru. Ove godine ćemo objaviti publikaciju sa izlaganjima sa te konferencije.

Pratili smo oktobarske opštinske izbore , a održali smo i tri škole ljudskih prava za mlade, dvije za polaznike iz naše zemlje, a jednu regionalnog karaktera.

Reagovali smo, mislim na adekvatan način, na pojave kršenja ljudskih prava, na povampirenje fašizma, rasizma, ksenofobije i na pojave ispoljavanja ekstremnog nacionalizma. Nastojali smo, a to će nam biti i jedan od prioriteta i u narednom periodu, da utičemo na liječenje negativnih pojava koje imaju korijene u ratnim zbivanjima i koje se očituju u nedostatku međunacionalne i međureligijske tolerancije i razumijevanja.

Dame i gospodo,

Ulazeći u jedanaestu godinu djelovanja, kao već zrela nevladina organizacija, imamo i povećane obaveze i odgovornosti. Plan nam je da u ovoj godini u centar pažnje stavimo nastojanja građana ove zemlje da se Bosna i Hercegovina konačno počne približavati evroatlantskim integracijama sa težištem na pristupanje Evropskoj uniji. U tom smislu, mi ćemo napraviti bilans onoga što je urađeno od Dejtona do danas na formalnom planu, kroz usvojene zakone i propise, ali i kroz procjenu stvarnog stanja. Cilj nam je da definišemo šta nam to još predstoji na području našeg djelovanja kako bismo zadovoljili kriterije Evropske unije definisane u Kopenhagenu. U saradnji sa vlastima, pokušaćemo da ubrzamo proces pribižavanja ovoj respektabilnoj porodici evropskih zemalja.

Naša orijentacija je da ove godine započnemo sa nekim novim oblicima djelovanja. Planirali smo organizovati Dane Helsinškog komiteta u jednom broju sredina širom Bosne i Hercegovine. U okviru našeg nastupa, omogućićemo građanima  gradova i opština u kojima budemo boravili, da dobiju besplatnu pravnu pomoć, posjetićemo škole u namjeri da učenike približimo problematici ljudskih prava, a kanimo organizovati i javne rasprave sa građanima o istoj temi. Vjerujem da ćemo ovim uspjeti promovisati ljudska prava i u onim sredinama gdje se o njima malo zna i govori, a kroz pravnu pomoć ćemo izaći u susret onima kojima je ona najpotrebnija.

U ovogošnjem Planu rada mogli ste zapaziti i najavu projekta Licem u lice kroz koji ćemo organizovati niz susreta i razgovora građana koje su ratna zbivanja udaljila jedne od drugih s osnovnom težnjom da otvorimo dijalog na temu ponovne uspostave međunacionalnog i međureligijskog povjerenja.

Konačno, kada se radi o planiranim aktivnostima za ovu godinu, namjeravamo još više pažnje posvetiti monitoringu rada sudova kako bismo pratili efekte reforme pravosuđa i dali svoj skromni doprinos ostvarivanju prava građana na fer i pravedno suđenje.

Dame i gospodo,

Danas takođe treba da usvojimo i Strategiju djelovanja Helsinškog komiteta za period od 2005. do 2010. godine. Mišljenja smo da je došlo vrijeme da utvrdimo strateške ciljeve organizacije što je odraz kako potrebe za ozbiljnijim promišljanjem i planiranjem našeg rada i djelovanja tako i rezultat sazrijevanja Helsinškog komiteta koji se više ne smije zadovoljavati dnevnim reagovanjem i oslanjanjem na interes donatora već mora imati svoja čvrsta opredjeljenja oblikovana kroz strategiju.

Opredjelili smo se za četiri strateška cilja koji, vjerujem, odgovaraju potrebi Bosne i Hercegovine u ovom vremenu i sposobnostima Helsinškog komitet. Ti strateški ciljevi su: 1. Snaženje vladavine prava; 2. Poštivanje međunarodnih standarda; 3. Edukacija i informisanje o ljudskim pravima i 4. Pružanje zaštite ranjivim kategorijama građana. Mislim da ovako definisani ciljevi predstavljaju dovoljno širok okvir za efikasno i kvalitetno djelovanje ali i za dodatno unapređenje i profesionalizovanje našeg rada.

Strategija će biti temeljno određenje našeg rada u narednom periodu. Ona pretpostavlja i otvaranje Kancelarije u Republici Srpskoj kao i dalje unapređenje rada pravne službe kako kroz veće prisustvo na terenu tako i kroz specijalizaciju na polju zaštite svih ranjivih grupa i monitoringa suđenja s ciljem da doprinesemo uspostavi pravne države i vladavine prava.

Očekujem da će današnja rasprava doprinijeti objektiviziranju ocjene našeg prošlogodišnjeg rada i da će pomoći u upotpunjavanju i konkretnom definisanju naših strateških ciljeva i programskih opredjeljenja za ovu godinu.                 

Glavna strana | O nama | Faxletter | Saopstenja i publikacije | Kontakt tabla
|
Drugi o nama | Tekuci projekti | Najava projekata | Podrzite nas | Ankete |
Pridruzite se